Okna w domach jednorodzinnych

W dwudziestym pierwszym wieku już mało kogo dziwi różnorodność w doborze okien w domach wolno stojących. Niestety cały czas jest to problem w mieszkaniach w blokach czy kamienicach, gdzie rodzaje i wielkość okien zależą od administracji budynku lub architekta (jeśli mówimy o starych kamienicach, które często są zabytkowe).
Najpierw należy się zastanowić, jak ma się otwierać okno. Niektórych może zaskoczyć fakt, że na przykład w Wielkiej Brytanii okna dako poznań otwierają się na zewnątrz. Sprawia to niemały problem podczas ich czyszczenia, ale niewątpliwie jest to oszczędność miejsca w domu, ponieważ przy otwartym oknie do środka mimo wszystko ruchy dookoła okien są ograniczone przez otwarte skrzydła. Kiedy okno otwiera się na zewnątrz, nie mamy tego problemu.
Jeśli zależy nam na przestrzeni, a w domu mamy klimatyzację, to możemy zastanowić się nad oknami nieotwieranymi. Mowa tu o oknie stałoszklonym. Dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach bez klimatyzacji jest okno przesuwne. Pod oknem spokojnie może stać wtedy komoda lub szafka bez obawy, że podczas otwierania okien to co znajduje się na blacie, może zostać z niego zepchnięte i zniszczone. Warto również pomyśleć o oknie uchylnym, które jest tańszą wersją okien przesuwnych.